Energetická trieda A0 sa stala súčasťou výstavby domov. Čo všetko ju ovplyvňuje a aké má výhody?

Dnešné storočie nám poskytuje naozaj obrovský počet atraktívnych vymožeností, ktoré nám dokážu zjednodušiť život vo všetkých smeroch. Či už sa bavíme o rôznych iných odvetviach, ani stavebníctvo tomu nie je výnimkou a zníženie výdavkov na správu rodinného domu nebolo nikdy jednoduchšie. Perfektným príkladom sú tomu nízkoenergetické rodinné domy, ktoré sa čoraz viac dostávajú do povedomia verejnosti a ich výstavba dokáže nielen zvýšiť kvalitu bývania, ale aj životné prostredie okolo nás.

Od 1. januára 2021 prešla naša legislatíva a normy zmenou, čo znamená, že všetky novoskolaudované budovy musia mať takmer nulovú spotrebu energie (12,5 – 25 kWh / m2 za rok). Na takúto zmenu sme sa veľmi dobre pripravili aj u nás v B2H a naše budúce stavebné projekty rodinných domov orientujeme práve na energetickú triedu A0, ktorá so sebou prináša vyšší komfort bývania.

Nízkoenergetické rodinné domy prospievajú životnému prostrediu a vašej peňaženke

Energetická trieda charakterizuje dom podľa primárnej energie (aké množstvo primárnej energie bolo dodanej a z akého zdroja pochádza). V podstate ide o hodnotenie domu vzhľadom na jeho dopad na životné prostredie. A nakoľko snaha žiť šetrnejšie k prírode je čoraz väčšou prioritou, zmena sa dala očakávať.

Aj preto musia majitelia domov, no zároveň aj stavebné firmy, klásť väčší dôraz na kvalitu realizácie stavby, vyššiu kvalitu použiteľných materiálov, tvar domu či jeho orientáciu na svetové strany. Pozornosť sa taktiež kladie na spôsob vetrania a minimalizácii tepelných strát, pretože aj jeden nechcený nedostatok môže výrazne ovplyvniť očakávaný štandard a úspornosť bývania.

V zdravom dome zdravý vzduch

Aby ste sa vo vašom vysnívanom rodinnom dome vyhli výskytu plesní alebo zvýšenej vlhkosti, je potrebné správne vetranie. Počas horúčav okná otvárať len minimálne a snažte sa obmedziť tepelný prísun z juhu/západu. O perfektnú cirkuláciu vzduchu sa môže v nízkoenergetických domoch postarať zavedenie rekuperácie (riadený spôsob vetrania).

Ako to funguje? Čerstvý vzduch prijímaný z okolia sa na vstupe do domu ohrieva vzduchom, ktorý vychádza z interiéru do exteriéru. Využitie tohto systému môžeme považovať za veľmi efektívne a veľmi rýchlo dokáže zbaviť domácnosť od akejkoľvek vlhkosti. Medzi výhody zavedenia rekuperácie v ultranízkoenergetickom rodinnom dome patria minimálne tepelné strany, ako aj zdravá klíma bez alergénov, plesní, vlhkosti a prachu.

Úsporný pôsob vykurovania

Pri vypočítavaní energetických tried je dôležitým prvkom vykurovanie. Dáva nám prehľad o tom, koľko tepla v kWh / m2 potrebuje dom na vykurovanie na 1 m2 za rok. Predsa len, vykurovanie predstavuje približne viac ako tri štvrtiny spotreby energie v domácnosti a preto sa začali náklady na energetickú prevádzku výrazne znižovať. V súlade s tepelnotechnickou normou STN 73 0540-2:2012 platiacou od januára 2013 sa domy označujú ako:

  • nízkoenergetický dom – do 80,4 kWh/m2  
  • ultranízkoenergetický dom – do 40,7 kWh/m2  
  • dom s takmer nulovou potrebou energie – do 20,4 kWh/m2  

Medzi výhody pri realizácii stavby s úsporným vykurovaním radíme výrazne nižšiu spotrebu energie pri vykurovaní a ohrievaní vody, čo taktiež vplýva na nižšie prevádzkové náklady. Veľkým plusom je výborná tepelná pohoda a nezávislosť od rastu cien energií. Pomôcť dokáže aj zavedenie moderných vykurovacích systémov, ktoré vedia zminimalizovať nároky na obsluhu vykurovania.

nízkoenergetické domy
Zdroj: istock.com

Čo všetko vplýva na energetickú triedu A0?

  • Tvar – domy so štvorcovým pôdorysom majú menšie energetické straty, ako stavby s odlišnými tvarmi.
  • Veľkosť – Čím je dom väčší, tým je menšia spotreba energie na m2.
  • Orientácia voči svetovým stranám – väčšie okná situované na juh prinášajú viac svetla a teda aspoň čiastočne znižujú energiu potrebnú na vykurovanie.
  • Kvalita konštrukčného systému a zabezpečenie výborných tepelnoizolačných parametrov vonkajšieho plášťa – zateplenie, izolácia strechy a podlahy, tesnenie okien a dverí.
  • Vhodný vykurovací systém vzhľadom na hlavné vykurovacie miestnosti.
  • Dôraz na efektívne a úsporné vetranie.
  • Zakúpenie energeticky úsporných spotrebičov.
  • Využívanie úsporného osvetlenia.

Premýšľate nad výstavbou nízkoenergetického domu triedy A0?

V B2H vieme, že každý jeden projekt si vyžaduje dôkladné a detailné spracovanie. Stavba musí byť zrealizovaná precízne, aby výsledok nedokázala ovplyvniť žiadna nežiadúca okolnosť.

Ak túžite po rodinnom dome v energetickej triede A0, počiatočná investícia je síce o niečo vyššia, ale o to viac výhod dostanete. Zníženie mesačných výdavkov do toho taktiež patrí a vaše nové bývanie bude dlhodobo sprevádzať stabilné komfortné prostredie, ktoré je ideálne pre budovanie rodinného zázemia.

Máte v hlave plán výstavby rodinného domu a chceli by ste ho zrealizovať? Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať a v prípade záujmu sa s vami veľmi radi stretneme. U nás sa určite nestratíte a už dnes vieme našim klientom postaviť taký dom, ktorý bude spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.

Tiež by Vás mohlo zaujímať