Pri výstavbe rodinných domov máme veľa možností. Ak sa však rozhodnete pre stavbu moderného rodinného domu, odporúčame vám staviť na jednoduchosť, ktorá sa pri dnešnej architektúre nestratí a znamená tiež menej problémov. Ale čo skutočne znamená spomínaná jednoduchosť? V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na rôzne typy striech pre rodinný dom, nad ktorými sa každý rok zamýšľa obrovský počet ľudí. Niet sa čomu čudovať. Strecha tvorí dôležitú súčasť stavebného plánu a my vám poradíme.
Typy striech pre rodinné domy – plochá, šikmá alebo zelená?
Každý jeden typ strechy si so sebou odnáša niekoľko skvelých výhod. Pri poctivej a dôkladnej realizácii výstavby domu, ktorú vám, mimochodom, v prípade záujmu vieme zabezpečiť, si každá strecha spoľahlivo plní všetky svoje funkcie.
Šikmá strecha
Šikmá strecha so sklonom okolo 45° má jednoducho charakter. Je jasným odkazom na tradičnú vidiecku výstavbu, ktorý sa s príjemným efektom uplatňuje aj v modernej architektúre. Pokiaľ hovoríme o tradícii, ide najmä o siluetu domu, keďže podkrovie sa na rozdiel od minulosti využíva na bývanie. S tým je nutne spojené aj prispôsobenie pôvodnej konštrukcie.
Ak hľadáte pevnú a cenovo výhodnú strechu pre váš nový rodinný dom, šikmá strecha je viac ako najlepšia cesta. Ak ste ochotný minúť o niečo viac finančných nákladov za strechu, ktorá odolá poveternostným vplyvom a poskytuje priestor navyše pod strechou, je pre vás lepšou voľbou plochá strecha.
Životnosť šikmej strechy je vo všeobecnosti dlhšia ako pri plochej streche. Jedným z dôvodov je to, že existuje širšia škála materiálov, ktoré možno použiť na šikmé strechy, vrátane šindľov, betónu či drevených šindľov. Ďalším dôvodom trvanlivosti šikmých striech je to, že väčší sklon umožňuje streche lepšie odolávať vode, ľadu a snehu, ktoré zo strechy okamžite zmiznú, v porovnaní s nižším sklonom plochých striech.
Podstatné je tiež zaistenie tesnosti proti zrážkovej vlhkosti z vonkajšej strany a zo strany interiéru vytvorenie vzduchotesnej vrstvy, ktorá zabráni prenikaniu vodnej pary do konštrukcie. To znamená vrstvy na to určených fólií dôkladne utesnených páskami. Aj malé škáry, napríklad pri prechode inštalácií, totiž môžu viesť k energetickým stratám, stavebným poruchám či poškodeniu konštrukcie.
Plochá strecha
Aj keď sú šikmé strechy nákladovo efektívnejšie a vydržia dlhšie ako ploché strechy, ploché strechy fungujú so solárnymi panelmi mimoriadne dobre, pretože panely možno umiestniť tak, aby zachytili viac priameho slnečného žiarenia ako pri šikmej streche. Ploché strechy sa tiež lepšie hodia na umiestnenie klimatizácií a iných veľkých zariadení potrebných pre vaše podnikanie.
Rodinné domy s plochými strechami prirodzene neostávajú iba pri spomínanej absencii dispozičných obmedzení. Zabudnúť nemôžeme na bezproblémový prístup na strechu, ktorý umožní jednoduchšiu údržbu a spomenúť musíme tiež praktické využitie plochej strechy, ktorá sa dá premeniť na veľkorysú terasu alebo na elegantnú zelenú záhradu. Tá môže byť tvorená koberčekmi trávy, trvalkami, skalničkami, či rôznymi plazivými alebo naopak popínavými rastlinkami, ktoré sa dokážu prispôsobiť extrémnym podmienkam striedania tepla a mrazu.
Keď sa rozhodujete, či nainštalovať plochú strechu alebo šikmú strechu, dôležitou vecou, ktorú je potrebné zvážiť, je priestor tesne pod strechou vo vnútri domu. Využívate svoj vnútorný priestor do takej miery, že by sa vám nejaký ten priestor navyše pod strechou mohol vyplatiť? Ak áno, plochá strecha uvoľní miesto a umožní vám naskladať zásoby, police alebo čokoľvek, čo potrebujete. Ak plánujete využiť celý vertikálny priestor vo vašej komerčnej budove v plnom rozsahu, perfektným riešením je jednoznačne plochá strecha.
Zelená strecha
Veľmi efektný, ale najmä príjemný variant zastrešenia predstavujú zelené strechy. Ich najväčším prínosom je zlepšenie klímy v podstreší . Zeleň a vrstva zeminy účinne tlmia hluk pri daždi aj vetre a vyrovnávajú výkyvy teplôt. Oceníte to najmä v lete, keď je pod zelenou strechou o 2 až 3 °C chladnejšie než pod bežnou plochou strechou. Zelené strechy však zlepšujú klímu aj v záhrade a ich dôležitým ekologickým prínosom je zadržiavanie zrážkovej vody.
Ich nevýhodou sú vyššie nároky na statiku, ktoré súvisia s vyšším zaťažením konštrukcií spôsobeným vrstvou zeminy, a tiež vyššia cena. Oboje pritom závisí od typu zelenej strechy. Intenzívna umožňuje vytvorenie strešnej záhrady. Vyžaduje si však viac starostlivosti a vrstvu zeminy od 30 do 100 cm. Hmotnosť celého vegetačného súvrstvia sa tak pohybuje od 200 až do 1 000 kg/m2.
Ako ste sa mohli dočítať v dnešnom článku, typy striech sú zapeklitou záležitosťou a výber toho správneho nemusí byť vôbec jednoduché. Máte v hlave plán výstavby rodinného domu a chceli by ste ho zrealizovať? Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať a v prípade záujmu sa s vami veľmi radi stretneme. U nás sa určite nestratíte a už dnes vieme našim klientom postaviť taký dom, ktorý bude spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.