5 esenciálnych dizajnových nápadov pre novo kupujúcich rodinného domu

Ak ste sa rozhodli pre realizáciu stavebného projektu, prvým krokom je nájsť ideálny dizajn rodinného domu. Niečo, čo bude vyhovovať vášmu životnému štýlu teraz aj v budúcnosti. Prirodzene, ľudia vždy premýšľajú nad veľkosťou pozemku, dispozičnom riešení alebo cene, avšak dôležité je taktiež vymyslieť dizajnové riešenie a také prvky, ktoré do domácnosti prinesú dlhodobé výhody a úspory.

Ako by mal vyzerať ideálny dizajn rodinného domu?

Či už žijete na vidieku alebo v ruchu veľkomesta, na našom území si každoročne prejdete štyrmi ročnými obdobiami. Zažívame slnečné dni, ale taktiež sa nájdu aj také, kedy je jediným východiskom vykurovanie. Tak či onak, pri výbere dizajnu rodinného domu treba zvážiť všetky detaily a v dnešnom článku spoznáte tie najdôležitejšie z nich.

Navrhnite si rodinný dom tak, aby čo najviac využíval prírodné vykurovanie a svetlo

Pri otázke dizajnu je potrebné dbať na využívanie prírodných energií. Znížite tým účty za elektrinu. Nielenže do svojho domova vpustíte prírodné teplo a svetlo, ale budete tiež môcť toto teplo zachytiť, čím si domácnosť udržíte teplejšiu oveľa dlhšiu dobu.

Orientácia okien hrá taktiež veľkú úlohu pri úspešnom dosahovaní pasívneho vykurovania. V ideálnom prípade by ste mali umiestniť hlavné obytné priestory a okná smerom na sever. V zime okná prepustia do domácnosti potrebné teplo zo slnka. Naša stavebná firma B2H dbá na situovanie okien a pomôžeme vám dosiahnuť pasívne vykurovanie, ako aj všetky nižšie opísané benefity ideálneho dizajnu.

Zvoľte taký bytový dizajn, ktorý spája vnútorné a vonkajšie bývanie

Bývanie na vlastnom pozemku so záhradou a príjemnou klímou je určite snom každého človeka.  Vonkajšie priestory sú totiž miestom na občasnú zábavu, ale aj funkčný priestor, ktorý viete využívať na dennej báze. Na prepojenie vnútorných a vonkajších priestorov môžete do stavebného projektu zakomponovať veľké okná alebo skladacie sklené dvere.

Túžite po tom, aby vaša vonkajšia zóna prechádzala cez kuchyňu a obývací priestor? Mali by ste to zvážiť, nakoľko tým získate pocit väčšieho priestoru. Ak vezmeme do úvahy všetko, čím si svet prešiel v posledných dvoch rokoch a všetok ten čas strávený doma v izolácii, vytvorenie väčšieho priestoru na bývanie je vždy veľkou výhodou.

Navrhnite si priestor na prácu z domu

Z končiacou pandémiou je úzko spojený aj ďalší nápad, ktorého sa muselo zúčastniť miliardy ľudí po celom svete – Home Office. Je fakt, že stále viac ľudí pracuje z domu, takže ak patríte do tejto kategórie aj vy, zvážte začlenenie vyhradeného pracovného priestoru. Súkromie pri práci je predsa len veľmi dôležité a zbavíte sa tým zbytočného rozptyľovania. Neznamená to hneď, že musíte prerobiť spálňu na ateliér, ale určite s vašimi budúcimi staviteľmi nezabudnite prebrať aj vlastnú “pracovňu”, ktorú zaručene oceníte v rušných dňoch bez oddychu.

Dnešné technológie nám predsa len umožňujú veľa výhod, sú menšie a tenšie, takže na prácu už nepotrebujeme veľké množstvo miesta. Vo väčšine prípadoch nám postačí notebook a pripojenie na internet. Takže nezabudnite zvážiť všetky možnosti, kam pridať pracovný priestor – najlepšie niekde, kde sa necítite uzamknutý a stiesnený. Pre lepšie čerpanie pozitívnej energie je taktiež potrebný dostatočný prísun denného svetla. Urobí vám to šťastnejší a produktívnejší pracovný deň v každom počasí.

Zakomponujte do bývania tzv. “zóny úniku”

Ako sme už spomínali v úvode, ideálne bývanie je niečo, čo vám bude vyhovovať teraz aj v budúcnosti. Či už ide o rast z mladého páru na rodinu, alebo naopak, keď vaše deti vyrastú, je rozumné myslieť na obytné priestory, ktoré môžete kedykoľvek prispôsobiť osobnému rastu.

Aj keď je otvorený dizajn stále preferovanou voľbou pre obývacie, jedálenské a kuchynské priestory, je dobré vytvoriť aj také miestnosti, do ktorých môže každý člen domácnosti uniknúť. Ak máte deti alebo ich ešte len plánujete, dbajte na detské zóny. Je to napríklad zóna, ktorá môže byť dočasnou play-zónou, kým sú deti malé, a keď vyrastú zmeníte túto zónu na študijnú oblasť.

Zapamätajte si, že pri vytváraní zóny sa nemusíte spoliehať len na pevné steny. Akonáhle je dom postavený, môžete umiestniť napr. mobilné steny, ktoré sa dajú v prípade potreby posúvať a priestor si viete prispôsobiť podľa predstáv.

Vyberte si estetický dizajn, ktorý vás spojí s prírodou

Myšlienka postaviť dom, ktorý je spojený s prírodou, nebola nikdy silnejšia. Prečo? Dnešný moderný svet je obklopený technológiami, až zabúdame na krásy prírody. Aj z toho dôvodu považujeme zakomponovanie estetických prvkov do domácnosti za veľkú výhodu. My sme si tento trend taktiež všimli a radi vám navrhneme rodinný dom s ohľadom na prírodu a environmentálne prvky.

Využiteľná vonkajšia plocha je skvelý spôsob, ako uspokojiť vašu potrebu “dotyku s prírodou”. Niekedy ich môžete pohodlne využiť ceň deň alebo noc na rodinné večere či akcie s najbližšími. Okná sú tiež skvelým spôsobom, ako spojiť interiér s okolitou prírodou. Ak nemáte možnosť zabudovania okien od podlahy až po strop, môžete popremýšľať na vnesením prírodných dekorácií priamo do domácnosti.


Ako ste sa mohli dočítať v dnešnom článku, dizajn rodinného domu netreba podceňovať a a výber toho správneho nemusí byť vôbec jednoduché. Máte v hlave plán výstavby rodinného domu a chceli by ste ho zrealizovať? Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať a v prípade záujmu sa s vami veľmi radi stretneme. U nás sa určite nestratíte a už dnes vieme našim klientom postaviť taký dom, ktorý bude spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.

Tiež by Vás mohlo zaujímať