Prečo sa rozhodnúť pre rodinný dom?

Bývanie v rodinnom dome predstavuje pre mnohých pocit luxusu, ktorý sa čoraz častejšie stáva stredobodom pozornosti mladých rodín. Nie každý si ho však môže dovoliť, ale nenechajte sa v žiadnom prípade odradiť vonkajšími faktormi. Stačí urobiť potrebný krok a posunúť sa v živote do novej kapitoly, s ktorou naplníte všetky vaše potreby vo vlastnom rodinnom prostredí. Je teda správne investovať do stavby rodinného domu alebo si radšej kúpiť byt? Pri byte platíte len za konkrétny byt a vo výslednej cene nie je započítaná celková suma domu aj s pozemkom. Ale je skutočne byt lepším miestom pre život? Ani zďaleka, a síce môže byť počiatočná investícia nižšia, rodinný dom bude vždy oveľa príťažlivejším výberom a v dnešnom článku vám vysvetlíme prečo.

Bývanie v rodinnom dome so sebou prináša veľa skvelých výhod. Ako sme už spomínali v našich predošlých článkoch, jedná sa o investíciu na celý život. Aj preto dokáže myšlienka o stavbe rodinného domu spôsobiť menšie obavy. Ale sú tieto obavy vôbec potrebné a neviete sa kvôli nim rozhodnúť? V tom prípade pokračujte nižšie, kde sme pre vás zhrnuli tie najpodstatnejšie výhody rodinných domov.

8 hlavných výhod, prečo si postaviť rodinný dom

rodinný dom prečo

Výhodná investícia na celý život

Pozemok, na ktorom si postavíte dom z kvalitných materiálov, nestratí na hodnote ani po uplynutí niekoľkých rokov. Navyše, takáto investícia je nie len výhodná, ale aj bezpečná pre celú rodinu a ďalšiu generáciu po nej. Kúpou vlastného pozemku začínate automaticky budovať nové zázemie, ktoré vám nikto nemôže zobrať a do budúcna vie takáto investícia znížiť náklady. Aj keď ste spočiatku za rodinný dom s pozemkom zaplatili viac, z dlhodobého hľadiska viete ušetriť nemalý obnos finančných prostriedkov.

Môžete naplniť všetky svoje potreby

Jednou z hlavných výhod navrhovania a stavby vlastného rodinného domu je, že si môžete vytvoriť presne to, čo potrebujete. Ako už býva zaužívaným pravidlom, v existujúcom dome/byte nájdete vždy niekoľko detailov, ktoré sa vám nebudú páčiť. Pri vlastnom návrhu rodinného domu si všetko určíte sami a dáte veciam toľko priestoru, koľko len chcete. Ak máte po ruke skúseného architekta, ideálny návrh domu nebude žiadny problém a zaručene si z jeho pomocou vytvoríte ideálne miesto pre život.

Súkromie, komfort a pokoj na duši

Poznáte kvalitnejšiu formu komfortu ako je rodinný dom? My veru nie a treba zobrať do úvahy aj podstatný fakt, že žiadny byt vám ani v tom najlepšom stave nedokáže poskytnúť to, čo ponúka rodinný dom. Naozajstné súkromie a pokoj na duši, bez ktorého bude vaše vnútro zožierať pocit nespokojnosti.

Dotyk s prírodou

Koho by v dnešnej dobe plnej technológií a mohutných mestských stavieb nezaujímal dotyk s prírodou v okolí vlastného pozemku? Návrat k prírode je vždy povzbudivým prvkom pre každého, kto preferuje zdravší životný štýl. Výhodou je, že dnešné stavebné projekty rodinných domov sa väčšinou situujú mimo hlučných a prašných centier. Častokrát sa teda stretávame s tým, že sú automaticky bližšie k prírode a zeleni, ktorá je akýmsi nábojom pozitívnej energie. Vďaka tomu môžete vy a vaša rodina nažívať v zdravšom ekologickejšom prostredí. Kontakt s prírodou je preto veľmi dôležitý a povzbudivý pre všetkých členov domácnosti.

Vlastná záhrada s novými možnosťami

K rodinnému domu neodmysliteľne patrí aj vlastná záhrada. Je len na vás, ako ju využijete. Začnete pestovať ovocie a zeleninu bez škodlivej chémie alebo ju vyzdobíte okrasnými kvetinami? Možnosti sú neobmedzené a postaviť môžete napr. aj veľký altánok na záhradné párty, krb, gril, bazén, kôlňu či detské ihrisko. Pri pretváraní vlastnej záhrady sa medze naozaj nekladú.

Rodinný dom znižuje psychický stres

Bezpečný a rodinný dom znižuje riziko vzniku psychického stresu. Ten môže spôsobovať práca alebo situácia v rodine. Ako uvádzajú viaceré štúdie, rodinný dom s vlastnou záhradou pôsobí na psychické zdravie oveľa priaznivejšie ako uzavretý byt. Ak ste človek pod neustavičným stresom, rozhodnúť sa pre rodinný dom vám môže pomôcť po viacerých stránkach.

Dajte priestor domácim zvieratám

Netreba zabúdať ani na domácich miláčikov. Ak ste milovníkmi zvierat, či už psov, mačiek alebo iných, rodinný dom so záhradou je pre vás ideálnym riešením. Ani jedno z vyššie uvedených zvierat sa totiž nebude nikde inde cítiť tak dobre, ako v rodinnom dome s vlastnou záhradou.

Ideálne riešenie pre seniorov

Obyvateľstvo starne, ale kam s ním. Domovy pre dôchodcov sa nikdy nejavili ako ideálne riešenie. Aj z toho dôvodu sme v posledných rokov svedkami, že mladé rodiny sa vymieňajú so svojimi rodičmi. Dôchodcovia utekajú na pokojnejší vidiek a rodiny za prácou do miest. Druhou možnosťou je situácia, kedy dôchodca predá byt v centre a získa dostatok finančných prostriedkov na kúpu pozemku a výstavbu malého rodinného domu so záhradkou. A ak viete investovať do správneho pozemku, ostanú vám určite aj nejaké peniaze navyše. V prípade, že už v rodine seniora máte a nechcete ho nechať do budúcna samého, výstavba rodinného domu pomôže nie len jemu, ale aj vám.


Máte v hlave plán výstavby rodinného domu a chceli by ste ho zrealizovať? Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať a v prípade záujmu sa s vami veľmi radi stretneme. U nás sa určite nestratíte a už dnes vieme našim klientom postaviť taký dom, ktorý bude spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.

Tiež by Vás mohlo zaujímať