Čo treba zvážiť pred kúpou pozemku na stavbu vášho budúceho rodinného domu?

Ak ste sa rozhodli postaviť si svoj vysnívaný dokonalý rodinný dom na mieru, ako prvé sa opýtajte samých seba niekoľko dôležitých otázok. Kde ho postavíte? Ktoré ideálne miesto bude spĺňať vaše požiadavky aj desiatky rokov po výstavbe? Tieto otázky sú však len základným pilierom pri výbere pozemku a ešte pred začatím stavebného projektu nezabudnite vykonať dôsledný prieskum okolia, s ktorým vám v stavebnej firme B2H veľmi radi poradíme.

Ako si postaviť dokonalý rodinný domov a čo všetko by ste mali zvážiť?

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili niekoľko dôležitých krokov, ktoré by ste pri hľadaní toho správneho zázemia pre vašu budúcu rodinu nemali ignorovať. Aké sú to? Stačí pokračovať nižšie, kde sme stručne zhrnuli všetky potrebné informácie.

Miesto

postaviť si rodinný dom
Zdroj: brightleafhomes.com

Investícia do budúcnosti a rast okolia – Ak si do hľadáčika vyberiete pozemky vo vašom okolí, kde bývate, pravdepodobne už máte predstavu o oblastiach, kde by ste si chceli postaviť dom. Možno je oblasť obklopená krásnou prírodou alebo máte vyhliadnutú rozvíjajúcu sa štvrť, ktorá bude jednoznačne skvelou investíciou. Aj keď už máte predstavu o umiestnení, je potrebné skontrolovať komplexný plán vášho mesta, aby ste zistili, v ktorých oblastiach je naplánovaný rast v blízkej budúcnosti.

Pripravenosť pre výstavbu – Nie všetky pozemky majú rovnakú úroveň pripravenosti na výstavbu bývania. Pozemky kategorizujeme do troch skupín – pripravené na stavbu, neupravené a surové. Surové pozemky sú určené pre “špekulatívne” investície a nie sú pripravené na výstavbu obytného domu v dohľadnej dobe. Neupravené pozemky tiež nie sú ideálnym riešením, nakoľko stále nemajú základné služby a inžinierske siete, čo by mohlo pre vás predstavovať nepredvídateľné problémy a zbytočné výdavky. Preto sú najlepším miestom pre výstavbu domu pozemky pripravené na stavbu, kde môžete začať realizovať váš sen okamžite.

Pripravenosť pred povodňami – Záplavy môžu vážne poškodiť váš majetok, domov a kvalitu života. Protipovodňové poistenie pre tých, ktorí žijú v rizikových oblastiach, môže stáť stovky až tisíce eur ročne, v závislosti od úrovne rizika. Domy v takýchto oblastiach je taktiež veľmi náročné predať. Preto nezabudnite dbať aj na tento dôležitý detail, ktorý vám môže uľahčiť život vo všetkých smeroch. Pri voľbe pozemku sa zaujímajte aj o hladinu spodnej vody a geologické podmienky podložia (únosnosť pôdy, možnosť zosuvov a iné).

Geodetické práce

Profesionálny geodet vykoná prieskum nehnuteľnosti a určí presné hranice pozemku. Kupujúci by si mal vždy nechať urobiť daný prieskum, aj keď bol vykonaný nedávno. Byť informovaný a aktualizovaný o stave pozemku je veľmi dôležité a predídete tým rôznym sporom o hranice pozemku alebo problémom s fyzickým umiestnením vecných bremien.

Platné vyhlášky

Pred zakúpením pozemku si budete chcieť overiť, či si tam skutočne môžete postaviť bývanie. Vaše mesto alebo kraj má v dnešnej modernej dobe s veľkou pravdepodobnosťou k dispozícii online nástroj na vyhľadávanie zón, ktoré vám pomôžu s rýchlym prieskumom. K nákupu nebytových pozemkov dochádza častejšie, ako by ste očakávali, takže ide o jednoduchý, no zásadný krok pred začatím stavebného projektu. Pozornosť by ste mali venovať aj dlhodobým územným plánom mesta alebo kraja, pretože aj tieto zmeny môžu ovplyvniť nehnuteľnosť, o ktorú máte záujem. Mesta a okresy majú tiež nariadenia, ktoré sa zaoberajú kontrolou zvierať, miestnymi parkami, cestami alebo dokonca recykláciou odpadu. Preto je dobré si vopred preštudovať, ktoré vyhlášky sa budú vzťahovať na vašu nehnuteľnosť.

Verejné služby

Medzi základné inžinierske siete patrí elektrina, plyn, telefón, internet, voda a kanalizácia. Ak na pozemku nie sú pripojené žiadne inžinierske siete, ich zriadenie môže byť problematické. Nehovoriac o nákladných a časovo náročných prácach. Inštalácii týchto nástrojov sa vyhnete jednoducho – postaviť si rodinný dom zakúpením takého pozemku, ktorý je pripravený na stavbu.

Prístup k ceste na pozemku

Verte či nie, pozemok je možné kúpiť aj bez toho, aby ste naň mali príjazdovú cestu pre vaše auto. Ak sa k nehnuteľnosti nedostanete pomocou verejných komunikácií, je možné, že jediný spôsob ako sa tam dostať je jazda po súkromnom pozemku vašich potencionálnych susedov. Takýto scenár je obzvlášť pravdepodobný na vidieku. Ak je nehnuteľnosť uzavretá a nie je k nej takmer žiadny prístup z verejných komunikácií, budete potrebovať zriadenie vecného bremena.

Vecné bremená

Vecné bremeno chápeme ako “podiel na pozemku vo vlastníctve iného, ktoré oprávňuje jeho držiteľa na konkrétne obmedzené použitie alebo užívanie“. To môže zahŕňať napríklad elektrické vedenie cez roh susedovho pozemku alebo inštaláciu príjazdovej cesty zo súkromnej cesty, čo taktiež môže stať nemalý obnos peňazí. Ak sused nesúhlasí, bude potrebné podať žalobu o vecné bremeno, ale pevne veríme, že takýmto problémom sa vyhnete. Preto treba dbať aj na tento krok, ktorého neznalosť môže spôsobiť ďalšie nečakané problémy.


Ako ste sa mohli dočítať v dnešnom Blogu, postaviť si dokonalý rodinný dom vyžaduje dôsledný prieskum, s ktorým vám veľmi radi poradíme. Máte v hlave plán výstavby rodinného domu a chceli by ste ho zrealizovať? Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať a v prípade záujmu sa s vami veľmi radi stretneme. U nás sa určite nestratíte a už dnes vieme našim klientom postaviť taký dom, ktorý bude spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.

Tiež by Vás mohlo zaujímať