V čom spočíva tvorba vhodnej dispozície rodinného domu? My vám poradíme

Väčšina z nás si vlastný vytúžený dom vyhotoví len raz za život. Do nového bývania investujeme obrovskú čiastku financií a vo veľa prípadoch sa týmto krokom zadlžíme na desiatky rokov. Stavba a zariadenie domu je významným životným rozhodnutím, ktorému treba venovať dostatočnú pozornosť. Ako by teda mala vyzerať správna dispozícia vášho nového rodinného domu? V dnešnom článku sme si pripravili niekoľko skvelých rád, ktoré vás pri tvorbe dispozície usmernia tým správnym smerom.

Dispozícia rodinného domu ako dôležitý faktor pri tvorbe funkčného a ideálneho priestoru pre život

Zhotovenie ideálneho bytového priestoru si vyžaduje pochopenie vášho nového rodinného domu. Každý priestor má svoju dispozíciu a delí sa na jednotlivé miestnosti, v ktorých vždy vykonávame iné funkcie. Medzi tie základné radíme biologické, spoločenské, hospodárske a úložné funkcie.

Tieto funkcie nám slúžia k uspokojovaniu našich potrieb, ale dispozícia rodinného domu toho v sebe skrýva pomerne viac. Základom je tzv. komunikačná os prechádzajúca celým obytným priestorom, rozdeľujúc dom do jednotlivých miestností, o ktorých viac sa dočítate nižšie.

Garáž

Umiestniť garáž do dispozície domu nemusí byť vôbec náročné. No, ak ju umiestnite zle, takýto krok môže mať negatívny vplyv na energetickú náročnosť stavby. Priestor garáže je totižto vo veľa prípadoch navrhnutý ako nevykurovaný priestor, z ktorého dokáže unikať chladný vzduch až do interiéru. Vhodnou alternatívou je preto samostatná garáž, poprípade garáž pristavaná k objektu ako samostatný objekt.

Kuchyňa

Trendom v zariaďovaní rodinných domov sú v dnešnom storočí kuchynské kúty voľne nadväzujúce na obývací priestor. Výhodou je bezprostredný kontakt s rodinou, s ktorými môžete komunikovať aj počas varenia. Nevýhodou však môže byť napríklad spálené jedlo, ktorého zápach sa veľmi rýchlo rozšíri celým priestorom. Za ďalšiu nevýhodu môžete považovať aj nečakanú návštevu. V takom prípade bude len náročné skryť prípadný neporiadok vo vašej kuchyni. Tak či onak, spojená kuchyňa s obývačkou je určite skvelým a vysoko vyhľadávaným riešením.

Prechodné izby

Prechodné izby boli súčasťou predchádzajúcich stavebných projektov. No vzhľadom k menšiemu súkromiu, dnes sa pri tvorbe rodinných domov snažíme vyvarovať obytným prechodným priestorom. Ako sme už spomenuli vyššie, jedinou výnimkou je obývací priestor, kde komunikačná funkcia nijak nenaruší bežný chod domácnosti.

Schodisko

Umiestnenie schodiska do obývačky môže narušiť súkromie i pohodu pri sledovaní televízie alebo relaxácii. Vždy je preto lepšie schodisko pri tvorbe dispozície situovať na prístupné samostatné miesto zo vstupnej haly či chodby. A aj keď sa to nemusí hneď zdať ako najlepšie riešenie, z hľadiska súkromia tento krok vaša rodina zaručene ocení.

Šatňa/komora

Ak už sa jedná o šatňu pri vstupe do objektu alebo šatňu prístupnú zo spálne, na tento priestor taktiež netreba zabúdať. Úložný priestor je vždy veľmi potrebný a dokáže skryť množstvo vecí, s ktorými by si skrine dokázali poradiť len márne. Umiestnenie priestoru šatne či komory do dispozície rodinného domu sa v tomto prípade dá považovať za kladný aspekt a pri konzultácii vášho budúceho stavebného projektu by nemal v žiadnom prípade chýbať.

Technická miestnosť

Kam umiestniť technické systémy rodinného domu, ako je kotol, ohrievač vody či jednotka vzduchotechniky? V takejto miestnosti sa taktiež vo veľa prípadoch nachádza aj pračka či sušička, ale kde ju zaradiť v rámci tvorby ideálnej dispozície? Umiestenie odporúčame v blízkosti vstupu do rodinného domu, kde máte vždy pohotový prístup a na každú technickú vadu viete reagovať v krátkom čase.

Počet a veľkosť spální

Po akom veľkom dome vlastne túžite? Potreba priestoru sa mení v priebehu života. Mladá rodina s deťmi si vyžaduje viacero spální, v porovnaní so starším párom. Preto sa vždy rozhodujte správne a snažte prísť s racionálnym riešením. Pre bežnú štvorčlennú odporúčame postaviť niekoľko obytných priestorov na spanie, čo síce môže v miernom dôsledku poznačiť váš rozpočet, ale z hľadiska spokojnosti sa na tvárach členov domácnosti objaví očakávaný úsmev.


Ako ste sa mohli dočítať v dnešnom článku, dispozícia rodinného domu je veľmi dôležitou súčasťou vášho vysnívaného bydliska, s ktorým vám veľmi radi poradíme. Máte v hlave plán výstavby rodinného domu a chceli by ste ho zrealizovať? Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať a v prípade záujmu sa s vami veľmi radi stretneme. U nás sa určite nestratíte a už dnes vieme našim klientom postaviť taký dom, ktorý bude spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.

Tiež by Vás mohlo zaujímať